D38999/20WH55JA
Mfr.Part #
D38999/20WH55JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55JA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Published :
2011
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
H
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
23-55
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WH55JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55JA Overview
D38999/20WH55JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55JA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER