D38999/20WH55HN
Mfr.Part #
D38999/20WH55HN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
H
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
No
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Number of Positions :
55
Total Number of Contacts :
55
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Published :
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WH55HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded