D38999/20WH55HE
Mfr.Part #
D38999/20WH55HE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Feature :
Self Locking
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20WH55HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded