D38999/20WH55HD
Mfr.Part #
D38999/20WH55HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55HD
Manufacturer :
Corsair
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Military
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Bulk
Feature :
Self Locking
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WH55HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH55HD Overview
D38999/20WH55HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55HD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55HD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER