D38999/20WH55HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
23-55
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Published :
2009
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Total Number of Contacts :
55
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
55
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Feature :
Self Locking
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Body Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WH55HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH55HB Overview
D38999/20WH55HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55HB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER