D38999/20WH55HA
Mfr.Part #
D38999/20WH55HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
HTS Code :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Feature :
Self Locking
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
H
Body Material :
Aluminium
Applications :
Military
Datasheets
D38999/20WH55HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH55HA Overview
D38999/20WH55HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55HA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER