D38999/20WH55HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
No
Published :
2007
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
H
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Military
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Self Locking
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
23-55
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/20WH55HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded