D38999/20WH55BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Stock
68
In Stock :
68
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
55
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
23-55
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
Published :
2007
Number of Positions :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WH55BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55BC Overview
D38999/20WH55BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT