D38999/20WH55BC
Mfr.Part #
D38999/20WH55BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55BC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
55
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
No
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
55
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
H
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
Flange
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20WH55BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55BC Overview
D38999/20WH55BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT