D38999/20WH55BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
55
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
23-55
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
H
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WH55BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH55BB Overview
D38999/20WH55BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT