D38999/20WH55BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Cadmium
Contact Material :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Gender :
FEMALE
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Published :
Orientation :
B
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
55
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
20
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WH55BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH55BB Overview
D38999/20WH55BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT