D38999/20WH55BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
55
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Published :
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WH55BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH55BB Overview
D38999/20WH55BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT