D38999/20WH55BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55BB
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 55C 55#20 SKT RECP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
55
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Contact Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WH55BB
Conesys D38999/20WH55BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH55BB Overview
D38999/20WH55BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT