D38999/20WH55BB
Mfr.Part #
D38999/20WH55BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
IEC Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Environment Resistant
Contact Size :
20
Contact Plating :
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WH55BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH55BB Overview
D38999/20WH55BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT