D38999/20WH55BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Length :
32.77mm
Shell Size, MIL :
H
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Depth :
43.3mm
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Number of Positions :
55
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Mount :
Wall
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WH55BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH55BA Overview
D38999/20WH55BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT