D38999/20WH55BA
Mfr.Part #
D38999/20WH55BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55BA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Wall
Number of Positions :
55
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Orientation :
A
1 (Unlimited)
Contact Type :
H
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Length :
32.77mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
43.3mm
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
55
Contact Shape :
Circular
Radiation Hardening :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Published :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WH55BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH55BA Overview
D38999/20WH55BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH55BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH55BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT