D38999/20WH55AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
55
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
55
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
ECCN Code :
EAR99
Published :
2007
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
23-55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WH55AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AN Overview
D38999/20WH55AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT