D38999/20WH55AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
55
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
20
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Plastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WH55AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AN Overview
D38999/20WH55AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT