D38999/20WH55AC
Mfr.Part #
D38999/20WH55AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55AC
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
Published :
2007
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Aluminium
Body Plating :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
23-55
Total Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
55
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WH55AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AC Overview
D38999/20WH55AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT