D38999/20WH55AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Published :
2007
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
55
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
55
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
yes
Orientation :
C
Insert Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
23-55
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20WH55AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AC Overview
D38999/20WH55AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT