D38999/20WH55AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
23-55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
No
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2007
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
55
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
H
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
55
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20WH55AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AB Overview
D38999/20WH55AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT