D38999/20WH55AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
H
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
55
Orientation :
B
Housing Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
55
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WH55AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AB Overview
D38999/20WH55AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT