D38999/20WH55AB
Mfr.Part #
D38999/20WH55AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Number of Positions :
55
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
No
Body Plating :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
55
Orientation :
B
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WH55AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AB Overview
D38999/20WH55AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AB Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT