D38999/20WH55AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
8 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
55
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/20WH55AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AB Overview
D38999/20WH55AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT