D38999/20WH55AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
23-55
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Published :
2007
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
55
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WH55AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH55AA Overview
D38999/20WH55AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT