D38999/20WH53SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
23-53
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
53
Contact Size :
20
Published :
2006
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Type :
For Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
53
Radiation Hardening :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53SN-LC Overview
D38999/20WH53SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT