D38999/20WH53SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Published :
2006
Shell Size, MIL :
H
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
23-53
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
53
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
53
Shell Finish :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53SN-LC Overview
D38999/20WH53SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT