D38999/20WH53SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
32.77mm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Contact Style :
Socket
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
FEMALE
Published :
2006
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
H
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
53
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Depth :
43.3mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Quantities :
53
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
23-53
REACH SVHC :
No SVHC
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
Empty Shell :
Filter Feature :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Number of Positions :
Datasheets
D38999/20WH53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53SN Overview
D38999/20WH53SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER