D38999/20WH53SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
No
Contact Style :
Socket
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
H
Depth :
43.3mm
Number of Positions :
53
Contact Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Contact Quantities :
53
Orientation :
N (Normal)
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Length :
32.77mm
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WH53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53SN Overview
D38999/20WH53SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER