D38999/20WH53SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
No
Contact Quantities :
53
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
53
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Length :
32.77mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Size :
20
Contact Gender :
FEMALE
Depth :
43.3mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
H
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WH53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53SN Overview
D38999/20WH53SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER