D38999/20WH53SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
Stock
172
In Stock :
172
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Orientation :
N (Normal)
Published :
2006
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
53
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Depth :
43.3mm
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Size :
20
Length :
32.77mm
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
53
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Body Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Style :
Socket
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Quantities :
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
H
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WH53SN
Conesys D38999/20WH53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53SN Overview
D38999/20WH53SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER