D38999/20WH53SN
Mfr.Part #
D38999/20WH53SN
Description
D38999/20WH53SN
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
53
Contact Size :
20
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
53
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
No
Length :
32.77mm
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Published :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Shielded
Pbfree Code :
Contact Quantities :
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Depth :
43.3mm
Contact Style :
Socket
Datasheets
D38999/20WH53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53SN Overview
D38999/20WH53SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER