D38999/20WH53SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 53C 53#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Length :
32.77mm
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Contact Quantities :
53
Number of Positions :
53
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Socket
Depth :
43.3mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
20
MIL Conformance :
yes
Published :
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WH53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53SN Overview
D38999/20WH53SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER