D38999/20WH53SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
53
Packaging :
Bulk
Orientation :
E
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, MIL :
H
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WH53SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH53SE Overview
D38999/20WH53SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER