D38999/20WH53SE
Mfr.Part #
D38999/20WH53SE
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
E
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Color :
H
Current Rating (Amps) :
7.5A
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WH53SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH53SE Overview
D38999/20WH53SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER