D38999/20WH53SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 53C 53#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
53
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
53
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WH53SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53SD Overview
D38999/20WH53SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER