D38999/20WH53SD
Mfr.Part #
D38999/20WH53SD
Description
D38999/20WH53SD
Product Category :
Circular Connector Assemblies
53
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
53
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
yes
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Color :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WH53SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53SD Overview
D38999/20WH53SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER