D38999/20WH53SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
53
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Number of Positions :
53
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WH53SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53SD Overview
D38999/20WH53SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER