D38999/20WH53SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Number of Positions :
53
Total Number of Contacts :
53
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Orientation :
D
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WH53SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53SD Overview
D38999/20WH53SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER