D38999/20WH53SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53SCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
53
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
H
Filter Feature :
No
Orientation :
C
Gender :
Receptacle
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
53
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WH53SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH53SC-LC Overview
D38999/20WH53SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH53SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH53SC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT