D38999/20WH53SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
53
Shell Size, MIL :
H
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
53
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Published :
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WH53SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH53SC-LC Overview
D38999/20WH53SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH53SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH53SC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT