D38999/20WH53SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53SCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
53
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
53
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
H
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20WH53SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH53SC-LC Overview
D38999/20WH53SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH53SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH53SC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT