D38999/20WH53SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
53
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
53
Shell Size, MIL :
H
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20WH53SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53SC Overview
D38999/20WH53SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER