D38999/20WH53SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
53
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
53
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WH53SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded