D38999/20WH53SC
Mfr.Part #
D38999/20WH53SC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Total Number of Contacts :
53
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
23-53
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
24 Weeks
Panel Mount
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WH53SC
Conesys D38999/20WH53SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53SC Overview
D38999/20WH53SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER