D38999/20WH53SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
53
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
H
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
53
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WH53SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53SC Overview
D38999/20WH53SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER