D38999/20WH53SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 53C 53#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
H
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
53
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WH53SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53SC Overview
D38999/20WH53SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER