D38999/20WH53SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
53
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
53
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
H
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WH53SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53SC Overview
D38999/20WH53SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER