D38999/20WH53SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
53
Shell Finish :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Current Rating :
7.5A
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Voltage - Rated :
850V
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
B
Number of Positions :
53
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20WH53SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53SB-LC Overview
D38999/20WH53SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT