D38999/20WH53SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53SBL
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
23-53
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Published :
2006
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
Number of Positions :
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Voltage - Rated :
850V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WH53SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53SB-LC Overview
D38999/20WH53SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT